OSBA Member News

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Awards and accomplishments​​

Akron

Robert W. Malone​, Buckingham, Doolittle & Burroughs, was the recipient of the 2018 Leadership Akron Lieberth Community Vision Award.​
Magistrate Thomas Freeman​, Summit County Juvenile Court, was elected president of the Ohio Association of Magistrates for the upcoming year.
Jaime U. Kolligian​​, Kastner Westman & Wilkins, LLC, was named to serve on the Board for United Disability Services in Akron and the Cleveland Advisory Board for the Ohio Diversity Council.

Beachwood

Sheldon Berns​, Berns, Ockner & Greenberger, LLC, was the recipient of the Albert Nelson Marquis Lifetime Achievement Award.

Canton

Hon. Taryn Heath, Stark County Common Pleas Court, was elected to Ohio Common Pleas Judges Association Board of Trustees.

Cincinnati​

Eric Volz​, Frost Brown Todd LLC, is the recipient of the Distinguished Young Alumni Award from Rose-Hulman.​
David J. Heinlein, Cincinnati Insurance Company, was appointed to the Midwest Implant Institute Board of Directors.
Alphonse A. Gerhardstein, Gerhardstein & Branch​ Co., was the recipient of the American Bar Association Solo, Small Firm and General Practice Division 201​7 GPSolo Making a Difference by Breaking Barriers Award.

Cleveland

Amy Wojnarwsky​, McDonald Hopkins LLC, has joined the firm as an associate.
Ian Friedman​, Friedman & Nemecek, was elected to serve as President of the American Board of Criminal Lawyers.
Eileen M. Bitterman, Weltman Weinberg & Reis Co., LPA, was selected to serve on the 2017-18 ACA International Member Attorney Program Committee.
Michelle Sheehan, Reminger Co., LPA, was named to the 2017 Irish Legal 100.
Mike Rode, Reminger Co., LPA, was the recipient of the Lifetime Achievement Award from Management Recruiters International, Inc.
Jerry Cline, Fisher & Phillips LLP, was the recipient of the 2017 Chamber Bright Star Award by the Northern Ohio Area Chamber of Commerce.

Columbus

Chad A. Endsley, Ohio Farm Bureau Federation, was elected President of the Kiwanis Club of Columbus.

Acacia Perko, Reminger Co., LPA, was named to the Advisory Board of Commonhouse Ales and co-chair of her firm's Women's Initiative.

D. Michael Crites, Dinsmore & Shohl LLP, was appointed to a bipartisan judiciary advisory review commission to help identify candidates to fill vacancies on the U.S. District Courts for the Southern and Northern Districts of Ohio.

James G. Kozelek, Weltman, Weinberg & Reis Co., LPA, was elected Chair of the Board of Directors for First Service Federal Credit Union.

Donald L. Mason, Roetzel & Andress, was appointed to the Kent State University Board of Trustees.

Patricia Schabo, Franklin County Common Please Court, received the 2017 Norma J. Mitchell Award from the Central Ohio Association for Justice.

Hon. Michael J. Holbrook, Franklin County Common Pleas Court, received the 2017 George E. Tyack Award from the Central Ohio Association for Justice.

Milton Sutton, Frost Brown Todd, earned the Certified Information Privacy Professional/United States credential through the International Association of Privacy Professionals.

Cincinnati

Kenneth P. Kreider​, Keating Muething & Klekamp PLL, was elected to the Union Village Development Company Board of Directors.

Dayton

Michael Mayer​, Faruki Ireland Cox Rhinehart & Dusing PLL, was selected as 2018 Forty Under 40 winner by the Dayton Business Journal.

Hamilton

Hon. Noah E. Powers II, Butler County Common Pleas Court, received the George J. Gounaris Award for Excellence on the Bench from the Miami Valley Trial Lawyers Association.

Hillsboro

Hon. Richard L. Davis​ (retired), was enshrined in the Highland County Historical Society Hall of Fame.

New Albany

Mac Murray & Shuster was selected to the National Association of Minority and Women Owned Law Firms.

Toledo

Katherine S. Decker, Shumaker, Loop and Kendrick, LLP, was nominated by the Leukemia & Lymphoma Society as a candidate for its 2018 Man and Woman of the Year campaign. 
Renisa Dorner​, Spengler Nathanson PLL, was elected Chair of the Ohio Supreme Court Unauthorized Practice of Law Board, becoming the first woman to be elected in that role.
Hon. Denise Cubbon, Lucas County Juvenile Court, was named a YWCA of Northwest Ohio 2018 Milestone Honoree.
Sarah Skow​, Spengler Nathanson PLL, was named a YWCA of Northwest Ohio 2018 Milestone Honoree.

Steubenville

Hon. Michelle Miller, Jefferson County Common Pleas Court, received the Award of Excellence by the Ohio Common Pleas Judge’s Association at a meeting of the Ohio Judicial Conference​.

 

On the move...

Akron

John C. Fickes​, Roderick Linton Belfance LLP, has joined the firm.

Cincinnati

Michelle A. Cheek, Kohnen & Patton LLP, has joined the firm.

Chad Willits, Reminger Co., LPA, has joined the firm.

Jay Schoeny, Frost Brown Todd, was named a member of his firm’s Labor and Employment Practice Group​​.

Jade A. Stewart, Reminger Co., LPA, has joined the firm as a shareholder.

Michael M. Mahon, Reminger Co., LPA, has joined the firm as a shareholder.

Cleveland

James Kelley​, Elk & Elk, was named co-managing partner of his firm.

Arthur W. Brumett II​​, Reminger Co., LPA, was named shareholder of the firm.

Gregory Costabile​, Buckley King LPA, was named shareholder of the firm.

J. Rita McNeil Danish​, Taft Stettinius & Hollister LLP, has joined the firm as a partner.

Colette Gibbons​, McDonald Hopkins LLC, has joined the firm.

Columbus

Kenton H. Steele​, Reminger Co., LPA, has joined the firm.
Acacia Brush Perko​Reminger Co., LPA, was named shareholder of the firm.
Chelsea Berger, Dickinson Wright PLLC, has joined the firm as Of Counsel.
Katy Klingelha​fer, Frost Brown Todd LLC, was promoted to member of the firm’s Product, Tort and Insurance Litigation Practice Group.
Ashley L. Oliker​, Frost Brown Todd LLC, was promoted to member of the firm's Business Litigation Practice Group.

Ft. Mitchell, Kentucky

Jason W. Chastang​, Hemmer DeFrank Wessels PLLC, has joined the firm as an associate. ​

Lexington, Kentucky

Kenneth L. FinleyReminger Co., LPA, was named shareholder of the firm.

Toledo

Taylor KnightReminger Co., LPA, was named shareholder of the firm.

Youngstown

Shirely J. Christian, Reminger Co., LPA, has joined the firm.


 

Got news? Let us know.

Items for possible inclusion in “Member News” should be sent to: Ohio Lawyer “Member News,” P.O. Box 16562, Columbus, Ohio 43216-6562, or by email at membernews@ohiobar.org.

Sustaining Members

Each year, a group of special lawyers step forward to provide additional financial support beyond regular dues payments for the good work of the Ohio State Bar Association.

These OSBA Sustaining Members pledge an additional $100 above their regular dues, an amount that makes a significant difference in the OSBA’s ability not only to provide top-notch service to Ohio lawyers, but also to provide the public with information they need about our profession and the legal system. Click here for a list of Sustaining Members.

In Memoriam

2015

Charles Varley Schwenker
100
Columbus
February 17, 2015

Theodore W. Jones
91
Shaker Heights
October 25, 2015

2016

Robert C. Grisanti
97
Cleveland
January 29, 2016

Thomas W. Kimmins
81
Navarre
April 15, 2016

Edwin J. Klag​
101
Wichita, KS
August 16, 2016

Harold E. Friedman
82
Cleveland
August 23, 2016

2017

Judge Mark Wall
70
Middletown
February 11, 2017

Jennifer B. Croghan
47
Powell
February 25, 2017

Gordon C. Greene
81
Cincinnati
March 14, 2017

Judge Ralph Austin Hill
92
Milford
March 15, 2017

William J. Keating, Jr.
63
Cincinnati
March 29, 2017

Joseph D. Karam
88
Columbus
April 14, 2017

Gerald Howard Swedlow
80
Columbus
April 25, 2017

Sol Mark Glick
87
Oakmont, PA
April 26, 2017

Richard Scott Davis
69
Tipp City
May 17, 2017

William Michael Todd
64
Columbus
June 4, 2017

John Russell Stopa
64
Worthington
July 7, 2017

Timothy John Melena
55
Chardon
July 23, 2017

Nancy Jean Flower
57
Akron
August 16, 2017

Ronald R. Calhoun
85
Gallipolis
September 7, 2017

Jasper N. Burt
76
Marion
October 5, 2017

Roberta Kaye Spurgeon
79
Cleveland Heights
October 11, 2017

David R. Cook
68
Naples, FL
November 28, 2017

Honorable Barbara Roush Watson
81
Austin, TX
November 29, 2017

Lee Clarke Davies
88
Akron
December 14, 2017

G. Michael Curtin
61
Akron
December 15, 2017

2018
William E. Karnatz, Sr.
80
Westlake
January 1, 2018

Terence E. Scanlon
72
Elyria
January 2, 2018

Arnold S. Levine
77
Cincinnati
January 3, 2018

Gerald R. Leippl
83
Cuyahoga Falls
January 4, 2018

Don E. Fuller
89
Chillicothe
January 9, 2018

Keith Boger
62
Delaware
January 12, 2018

Robert W. Higham
77
Bath
January 13, 2018

Anthony A. Groeber
77
Columbus
January 21, 2018

Judge Howard S. Zwelling
81
Zanesville
January 21, 2018

Raymond J. Dundes
67
Beavercreek
January 25, 2018

Kenneth G. Rush
87
Springfield
January 28, 2018

William S. Friedman
76
Columbus
March 4, 2018

Donald G. Schornak
89
Jamestown
March 7, 2018

Richard Klein Desmond
89
Palm City, FL
March 8, 2018​

Phone

1-800-282-6556

Staff Directory

Contact Information

Hours

8 A.M. - 5 P.M.
Monday - Friday